Skialpinizm - Poziomy trudności - Skialpinizm - szkolenia skiturowe, kursy skiturowe, narciarstwo wysokogórskie, skialpinizm i szkolenia lawinowe, sklep skiturowy

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

/ SZKOLENIA
POZIOMY TRUDNOŚCI
Przed wyborem szkolenia zapoznaj się z opisem poziomów trudności. Rzetelna, zgodna z prawdą odpowiedź, to gwarancja sukcesu nie tylko Twojego ale i innych uczestników szkolenia. Poziom aktywności fizycznej to składowa naszej wydolności i tego jak radzimy sobie z dłuższym wysiłkiem. Odpowiedni i wyrównany poziom to bezpieczeństwo wszystkich osób uczestniczących w zajęciach. Dlatego nie jest błędem przyznanie się do słabszej kondycji lub niskiego poziomu jazdy na nartach, a odpowiedź zgodna z prawdą to oznaka odwagi wobec siebie i odpowiedzialności wobec partnerów. Pomimo to, na predyspozycje narciarskie czy kondycję czasem ma wpływ "gorszy dzień", zmęczenie, czy też same warunki śniegowe.


/ POZIOMY  UMIEJĘTNOŚCI  NARCIARSKICH

Poziom 1

Jesteś narciarzem początkującym, radzisz sobie na stoku wyratrakowanym ale nadal jazda po trasie mocno rozjeżdżonej lub po głębokim śniegu w terenie jest dla Ciebie tajemnicą. Utrzymujesz się pewnie na nartach podczas jazdy, choć wywrotki czasem się zdarzają. Dobrze bawisz się jeżdżąc na trasach bardzo łatwych (zielona) i łatwych (niebieska), jednak omijasz te bardziej wymagające o większym stopniu  trudności i nachylenia. Popołudniami, gdy stok narciarski jest mocno rozjeżdżony, jazda nie sprawia ci przyjemności.

Poziom 2

Na tym poziomie dajesz radę na trasach niebieskich. Kiedy warstwa świeżego śniegu nie została jeszcze ubita przez ratrak, próbujesz wykonywać krótkie skręty, co sprawia Ci wielką przyjemność. Gdy poczujesz się pewniej zapuszczasz się poza trasę. Podstawowe ewolucje narciarskie nie są Ci obce, a w razie niebezpieczeństwa potrafisz szybko zareagować. Gdy warunki są sprzyjające a ty jesteś już rozjeżdżony, próbujesz swych sił na trasach czerwonych.

Poziom 3

To już nie byle kto na stoku narciarskim ;) Jazda po czerownych trasach to Twój chleb powszedni. Stojąc na nartach czujesz się pewnie, potrafisz wycinać ładne skręty, jazda na stoku po świeżym śniegu sprawia Ci przyjemność. W strefie niewyratrakowanej odnajdujesz się bez problemu. Gdy tylko czujesz się pewniej wzrok kierujesz na trasy czarne i próbujesz tam swych sił. Jazda po muldach, przy słabej widoczności, mokrym śniegu czy nachyleniu dochodzącym do 40º jest w Twoim zasięgu. Może jeszcze nie jeździsz zbyt elegancko ale na pewno bezpiecznie.
 
Poziom 4

Trasy czerwone i czarne, to te które wybierasz na urlopie. Jazda na stromych ściankach, wylodzonych obszarach, muldach czy też mokrym śniegu nie sprawia Ci kłopotu. Jeździsz pewnie i szukasz trudniejszych miejsc na stoku. Nachylenie 40º to nie walka o przetrwanie. Gdy tylko jest możliwość pojeżdżenia po świeżym śniegu, próbujesz namówić znajomych i szusujesz tam do woli, aż nie rozjeździsz wszystkiego :)  Jednak gdy widzisz na horyzoncie łamliwą skorupę czujesz respekt i wiesz że to coś trudnego dla Ciebie.  Jesteś już bardzo dobrym narciarzem.

Poziom 5

Uwielbiasz jazdę po głębokim śniegu, gdzie nachylenie wynosi 45º. To coś w czym czujesz się spełniony a endorfiny buzują w Twym ciele :) Na urlopie w ośrodku narciarskim jeździsz po czarnych trasach a Twój wzrok ciągle patrzy na dziewicze stoki, gdzie pojedyncze ślady są tylko wyjątkiem. Jeżdżąc dłużej po wyratrakowanych stokach zaczynasz się nudzić. Radzisz sobie na wszystkich rodzajach śniegu. Gdy tylko nadarzy się okazja i warunki na to pozwalają, jeździsz po obszarach off-piste. Pewność, bezpieczeństwo, elegancja i przede wszystkim skuteczność, to cechy które Cię charakteryzują.
/ POZIOMY  SPRAWNOŚCI  FIZYCZNEJ

Poziom 1

Jesteś osobą, dla której 1-2 godziny wysiłku tygodniowo nie sprawia kłopotu. W tygodniu pracy zawsze znajdziesz przynajmniej 30-60 minut na ruch (np. rower, bieganie). Wiesz, że daleko Ci do doskonałości ale pracujesz nad sobą. Wyjście na Kasprowy Wierch zielonym szlakiem z Kuźnic w 3 godziny jest w Twoim zasięgu. Lubisz niezbyt wymagające wycieczki górskie, choć zdarza się że przewyższenie na takich wyjściach może wynosić nawet 500 m. Pół dnia na stoku to coś co zrobisz ale na drugi dzień będziesz potrzebować odpoczynku i regeneracji.

Poziom 2

Poziom osoby, która wybierze się na 2-3 godziny treningu w tygodniu i będzie czerpała z tego przyjemność. Trekking czy wyjście w góry na 3-4 godziny nie stanowi dla Ciebie problemu, tak samo jak jazda na stoku cały dzień z przerwami na jedzenie czy odpoczynek. Następnego dnia czujesz zmęczenie ale możesz bez problemu funkcjonować. Gdy znajomi zaproszą Cię na wycieczkę rowerem górskim , która ma trwać 2-3 godziny na pewno nie odmówisz i wrócisz z uśmiechem na twarzy. Na nartach skiturowych pokonanie 300-400 m przewyższenia powinno zająć Ci godzinę.

Poziom 3

Twój trening tygodniowy to 3-4 godziny. Mając ten poziom lubisz dłuższe wycieczki piesze trwające nawet 5-6 godzin, czy też 3-4 godzinną jazdę na rowerze po górach. Myślę, że bez problemu możesz z takim poziomem wystartować w zawodach biegowych na 20 km, które ukończysz na dobrym miejscu. Poziom 3 to pokonywanie na nartach skitourowych około 500 m różnicy wzniesień w godzinę, a gdy wybierzesz się na kilkugodzinną wycieczkę jesteś w stanie pokonać 1000-1200 m przewyższenia. Jeśli masz taki poziom jesteś naprawdę wysportowaną osobą.

Poziom 4

Trening tygodniowy wynosi już 4 godziny. W weekend możesz bez problemu przejechać rowerem po górach 20 km lub 70 km po szosie, jednak nawet po takim wysiłku w poniedziałek czujesz się wypoczęty i skory do dalszych treningów. Na nartach skiturowych pokonanie przewyższenia 600-700 m w godzinę jest w Twoim zasięgu. Wycieczka całodniowa o przewyższeniu 1200-1600 m nie jest dla Ciebie wyzwaniem.

Poziom 5

Jesteś kimś, kto tygodniowo poświęca ponad 5 godzin na trening, Twój poziom jest naprawdę wysoki, a 100 km wycieczki na kolarce to sama przyjemność. Często wyruszasz na długie wycieczki po górach, gdzie przewyższenie wynoszące 1600 m jest czymś co sprawia Ci przyjemność. Jesteś w stanie na skitourach pokonać 1000 m przewyższenia w godzinę. Gratuluję, poziom 5 to poziom dla bardzo utalentowanych i ambitnych sportowców.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego