Świadomy skiturowiec czyli jak nie zostać bażantem

Przejdź do treści

Świadomy skiturowiec czyli jak nie zostać bażantem

Skialpinizm - szkolenia skiturowe, kursy skiturowe, narciarstwo wysokogórskie, skialpinizm i szkolenia lawinowe, sklep skiturowy
Świadomy skiturowiec, czyli jak nie zostać "bażantem"

    Jak podaje encyklopedia, bażant (Phasianus colchicus), ptak zamieszkujący różnorodne tereny uprawne, sprowadzony do Europy dla celów łowieckich z Azji. Ale co ma bażant do skiturów?



    Sezon skiturowy w pełni, co można zauważyć w schroniskach pełnych turystów, jednak aby dotrzeć na miejsce, trzeba czasem brnąć w śniegu kilka długich godzin. Poruszanie się w takich warunkach pieszo, bez nart skiturowych czy rakiet śnieżnych, to zły pomysł. Coraz więcej osób wybiera skitury, dzięki którym mogą pokonać dłuższy dystans przy mniejszym zmęczeniu i dotrzeć do miejsc, gdzie piesi turyści nie mają dostępu. Pozostali, którzy mają dość stania w niekończącej się kolejce do wyciągu, również chcą spróbować czegoś nowego. Zaczynają wtedy rozglądać się za sprzętem skiturowym, wypytują znajomych, odwiedzają fora czy portale społecznościowe, a wreszcie ruszają do wypożyczalni lub sklepu i nabywają swój pierwszy komplet skiturowy. Teraz tylko zapiąć narty i ruszyć w góry. A gdzie w tym wszystkim szkolenie pod okiem wykwalifikowanego instruktora? 
    Każdy z nas posiada pewien zbiór kompetencji, wiedzy i doświadczenia nabytego w trakcie edukacji, pracy, czy dotychczasowego życia. Gdy zepsuje się samochód, nie poprosisz o naprawę sąsiada, tylko dlatego że jest właścicielem samochodu, lecz zlecisz naprawę kompetentnej osobie czyli mechanikowi. To tylko porównanie, jednak słowo kompetencja jest tutaj kluczem. Dlaczego osoby poszukające szkoleń skiturowych nie kierują się tym samym? Dlaczego wybierają szkolenia u osób, które nie mają uprawnień do prowadzenia tego rodzaju działalności? Mowię tu o działalności przewodnickiej, która oferuje szkolenia lawinowe i skiturowe, gdzie tak naprawdę może organizować tylko wycieczki na nartach. Problem stał się tak zauważalny, że obecnie Tatrzański Park Narodowy wprowadził kontrole osób i podmiotów zajmujących się działalnością szkoleniową. Aby legalnie prowadzić taką działalność, należy wystąpić o wydanie licencji szkoleniowej na dany rok. Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek o zezwolenie na prowadzenie szkolenia, potwierdzić swoje kompetencje odpowiednimi dokumentami (np. stopnie instruktorskie). Zanim wybierzesz szkolenie warto zweryfikować uprawnienia danego przewodnika, instruktora czy szkoły skiturowej. 
    Mam nadzieję, że świadomość ludzi będzie coraz większa, a osoby które szukają szkoleń skiturowych czy lawinowych, znajdą instruktorów z odpowiednimi uprawnieniami. Jeśli szukasz szkoleń, warto odwiedzić stronę Polskiego Związku Alpinizmu zajmującego się edukacją górską, gdzie znajdziesz listę instruktorów PZA o specjalności narciarstwo wysokogórskie.

Dlatego, nie bądź jak "bażant" i nie daj się upolować ale sam bądź myśliwym i znajdź odpowiedniego instruktora.



Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści